Tracklista #1 – Początki elektroniki…
Uwaga uwaga! – nowy element programu BDK.
„Początki elektroniki i eksperymentu”, „Ambient i minimal music” oraz „Dźwięk – język sztuki” to tytuły trzech multimedialnych wykładów pt. Tracklista, które przygotuje dla nas Marcin Dymiter aka Emiter.
Wszystkich spragnionych wiedzy i wrażeń słuchowych zapraszamy na pierwsze spotkanie już 20 kwietnia.
Tracklista to edukacyjna forma audio łącząca dj set z rodzajem wykładu o muzyce i awangardowych kierunkach w XX wieku.
Prezentacja muzyki w wersji ponadstylistycznej i międzygatunkowej.
Każdy z uczestników otrzymuje listę prezentowanych utworów z nazwiskami kompozytorów i szereg informacji (linków internetowych), gdzie można znaleźć informację o muzyce współczesnej.
Tracklista dotychczas była prezentowana m.in. w CSW Zamek Ujazdowski(Warszawa), BWA w Tarnowie, Uniwersytet im.M.Kopernika (Toruń), Galeria El (Elbląg), Teatr w oknie (Gdańsk), Muzeum Miasta Gdyni.
Tracklisty w Biurze Dźwięku odbywać się będą w Katowice Miasto Ogrodów sala 204
od 18:30 do 20:30.
Wstęp wolny!
Terminy kolejnych wykładów:
20 kwietnia – „Początki elektroniki i eksperymentu”.
11 maja – „Na marginesie muzyki: ambient, minimal music”.
1 czerwca – „Dźwięk – język sztuki”.
Mikrorezydencja BDK #5 – Mikołaj i Piotr Tkacz
Tegoroczny cykl Mikrorezydencji BDK rozpoczynamy ze zdwojoną mocą, czyli za sprawą połączonych sił braci Tkacz (Piotr Tkacz & Mikołaj Tkacz). Spodziewajcie się niespodziewanego!
Koncert podsumowania Mikrorezydencji odbędzie się 7 kwietnia 2017 r. o godz. 20.00 w Sali grudniowej (211) na I p.
Katowice Miasto Ogrodów Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek,
Wstęp wolny
Piotr Tkacz (ur. 1985) – improwizator, organizator, DJ. Publikował między innymi w „Czasie kultury”, „Glissando”, „2+3D”, „Dwutygodniku”, „Fragile”, „Jazz Forum”, „M|I”. Prowadzi audycję „Zasypywanie kanonu” w Radiu Afera. Zaangażowany w takie inicjatywy jak cykl „za duszno”, festiwal muzyki improwizowanej „FRIV”, „Warsztat dźwięków”, „Nasłuch aktywny/pasywny”.
Współtworzy zespoły: Kurort, Radioda, Revue svazu českých architektů, Stupor, Tkacze, Lata, Sumpf. Nagrywał także z Alice Hui-Sheng Chang, Seijim Morimoto, Hermanem Müntzingiem i Pascalem Battusem. Interesują go partytury otwarte (tekstowe i graficzne) zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.
Występował m.in. na festiwalu Malta, Ostrava New Music Days, Animator, Musica Electronica Nova. Dawał gościnne wykłady w Narodowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, na FAMU w Pradze i w toruńskim Kulturhauz.
Udziela się także jako DJ, obecnie w dwóch wcieleniach: DJ 2 Lewe Ręce i DJ Viagem ao Fim da Noite.
piotrtkacz.tumblr.com/
zaduszno.wordpress.com
zasypywaniekanonu.wordpress.com
https://www.mixcloud.com/dj2lewerece
https://www.mixcloud.com/DJViagemaoFimdaNoite
Mikołaj Tkacz aka WSZYSTKO – rocznik 1991, poznaniak, rysownik komiksowy, wideoartysta, beatmaker-improwizator. W gimnazjum zaczął robić podkłady do swojego rapowania, by po latach zorientować się, że nie miały one nic wspólnego z hip-hopem. Dobre bity zaczął robić na studiach, kiedy pojął co to samplowanie, w którym się zatracił. Efektem tego była lawina projektów (m.in. Herr Rubin, ≤≤bumro≥≥, ETERNAL WOLF, sleepin’), które eksplorowały możliwości samplowania oraz zabawy z rytmem i estetyką. W wyniku tego wszystkiego powstało nomen omen WSZYSTKO – projekt, w którym może wydarzyć się wszystko ze świata Mikołaja Tkacza. Oprócz tworzenia muzyki zajmuje się jej wydawaniem – współprowadzi label kasetowy -Super- z muzyką konceptualną i eksperymentalną (www.facebook.com/superlabel ) oraz swój autorski label Clipart Poesies, w którym opublikował płyty ≤≤bumro≥≥ i ETERNAL WOLF. Na codzień zajmuje się naprawdę nieśmiesznymi rysunkami (www.facebook.com/MAZOL.i.MT ) i wraz ze swoją grupą komiksową Maszin wydaje serię bezprecedensowych albumów komiksowych (takich jak jego komiks „Przygody Nikogo”). Oprócz tego tworzy prace nagradzane na festiwalach wideo-artu, m.in. „Rysunki, które zrobiłem w manii” ( http://vimeo.com/42923045 ).
https://soundcloud.com/wszystko-all
http://soundcloud.com/tv-ost
http://soundcloud.com/eternal-wolf
http://bumro.tumblr.com/
http://www.mixcloud.com/MIKSON/slept-parts-12/
#22 Sesja Grudniowa BDK (Podsumowanie 2016)
Ogłaszamy imprezę podsumowującą III rok naszej działalności.
Będzie to „dwudziesta druga, grudniowa”, największa i najgłośniejsza publiczna sesja Biura Dźwięku Katowice!
Na jednym stole, w ciągu dwóch dni spotkają się m.in:
Bartek Baran aka Yamaha Freeride Team, Piotr Ceglarek, Jan Dybała, Piotr Figiel, Tobiasz Kantor, Jędrzej Borowski,
duy gebord, Tirruth Bone aka KXLT, Chino, EERT, AARPS, Bartosz Lange, Jan Nowak, Hengsle, Łukasz Zagórowski
Publiczność zapraszamy w piątek i sobotę (16-17.12.2016) w godzinach od 17:00 do 21:00.
Katowice Miasto Ogrodów | były Labirynt, 50/50, Klub Elektro) | Poziom -1 (klatka schodowa klubu Hipnoza)
Wstęp wolny.
Warsztaty BDK #5 Elektroupcycling by Gijs Gieskes
Biuro Dźwięku Katowice zaprasza na warsztaty pt. „Elektroupcycling by Gijs Gieskes” .
Pod okiem holenderskiego artysy-inżyniera uczestnicy będą mieli okazję zbudować własne instrumenty elektro-akustyczne wykorzystując części pochodzące z rozbiórki wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych i elektroniki lub zbudować małe syntezatory audio-wizualne.
Jedyne warunki wymagane do wzięcia udziału w warsztatach to minimalne doświadczenie w posługiwaniu się lutownicą i odrobina „elektrośmieci”.
Z uwagi na duże zainteresowanie – rekrutacja zakończyła się 4 grudnia o godz. 20:00.
Termin: 10-11.12.2016 r. 10:00-18:00
Prowadzący: Gijs Gieskes, Jan Dybała, Piotr Ceglarek
Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów, Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice, sala baletowa (I p.)
Mikrorezydencja BDK #4 – Fischerle
Bardzo miło nam ogłosić wizytę Matusza Wysockiego aka. Fischerle, która zamknie tegoroczny cykl Mikrorezydencji* Biura Dźwięku Katowice. Wspominamy jego „stereofoniczne” występy w ramach katowickich imprez: ElektroKlub oraz Carbon Continent Stage na Festiwal Tauron Nowa Muzykai już nie możemy się doczekać efektów jego pracy na naszym systemie kwadrofonicznym!
Mateusz Wysocki (Fischerle)
Urodzony w Białymstoku w 1985 roku. Żyje i pracuje w Warszawie. Zajmuje się muzyką elektroakustyczną, preparowanym field-recordingiem, słuchowiskami poświęconymi m.in. mniejszościom etnicznym, dub techno i instrumentalnym hip-hopem.
Publikował w MonotypeRec, Further Records, Minicromusic, Resopal Schallware, Farbwechsel, Crónica, Astral Spirits, BDTA, Where To Now?, Wounded Knife, Czaszka Records, Chemical Tapes, U-Cover. Regularnie współpracuje z Lechem Nienartowiczem (Porcje Rosołowe), Michałem Wolskim (Mech), Łukaszem Kacperczykiem (Bouchons d’Oreilles) i Robertem Skrzyńskim. Razem z Lechem Nienartowiczem prowadzi kasetowy label Pawlacz Perski. Jest również autorem książki dla dzieci pt. „Skrytki”, do której ilustracje wykonała Agata Królak.
„Mikrorezydencjie” artystyczne Biura Dźwięku Katowice
to zainicjowany w 2016 roku cykl pięciodniowych wizyt studyjnych, podczas których zaproszony artysta przygotowuje specjalny koncert/słuchowisko w kwadrofonicznym systemie nagłośnieniowym. Dotychczas odwiedzili nas Robert Skrzyński (Micromelancolié), Tomek Mirt i Lubomir Grzelak (Lutto Lento).
Koncert podsumowania odbędzie się 3 grudnia 2016 r. o godz. 20.00
Katowice Miasto Ogrodów Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, Sala grudniowa (211)
Wstęp wolny
Zapraszamy!
Sesja Kontrolna BDK #21
Reprezentacja elektronicznego podziemia Katowic i okolic zbierze się na 2-dniowej sesji (5-6.11.2016).
W #21 Sesji Kontrolnej BDK udział biorą:
Piotr Ceglarek, Jan Dybała, Łukasz Dziedzic, Piotr Figiel, Tobiasz Kantor, Tomasz Kuna, Kacper Leszczyński, Tomasz Pasoń, Grzegorz Paszkiewicz, Kuba Sojka, Piotr Wojtczak, Wawrzyniec Wróblewski.
Wszystkich „podglądaczy” zapraszamy w sobotę i niedzielę w godzinach od 20:00 do 22:00.
Katowice Miasto Ogrodów | Plac Sejmu Śląskiego 2, I piętro, sala Baletowa na prawo od Stefy Centralnej.
Zapraszamy!
Mikrorezydencja BDK #3 – Lutto Lento
„Mikrorezydencjie” artystyczne Biura Dźwięku Katowice w 2016
to cykl pięciodniowych wizyt studyjnych, podczas których zaproszony artysta przygotowuje specjalny koncert/słuchowisko w kwadrofonicznym systemie nagłośnieniowym.
Naszym trzecim rezydentem (#1 Robert Skrzyński – Micromelancolié, #2 Tomek Mirt) będzie Lubomir Grzelak, ’89, artysta dźwiękowy, muzyk i DJ, współwłaściciel DUNNO Recordings, występujący zwykle pod pseudonimem Lutto Lento. Wykorzystuje w dużej mierze wyszukiwane i nagrane dźwięki, syntezatory, obiekty, konstruowane przez siebie pętle taśmowe.
Grał na wielu festiwalach, odbył wiele tras koncertowych, między innymi z Bonnie Prince Billy, występował w różnych kolaboracjach, także z Michałem Urbaniakiem podczas festiwalu Era Schaeffera. Komponuje do teatru, współpracuje między innymi z Michałem Kotańskim. Skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu Michała Marczaka 'Wszystkie Nieprzespane Noce’. Jego muzyka ukazała się w takich wytwórniach jak FTD, Where To Now?, Transatlantyk, Proto Sites.
Koncert podsumowania odbędzie się 7 października 2016 r. o godz. 20.00
Katowice Miasto Ogrodów Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek,
Sala grudniowa (211)
Wstęp wolny
Zapraszamy!
Warsztaty BDK #4 Re-Start
Biuro Dźwięku Katowice zaprasza na warsztaty elektronicznej produkcji dźwięku pt. Re-Start
Dedykujemy je osobom, które stawiają pierwsze kroki w tworzeniu muzyki elektronicznej lub chcą uporządkować swoją dotychczasową wiedzę praktyczną i teoretyczną związaną z pracą w środowiskach DAW (Digital Audio Workstation) oraz korzystaniem ze sprzętów hardware’owych.
W programie obok wykładów dotyczących historii rozwoju technologii produkcji muzyki elektronicznej poruszymy takie zagadnienia jak: typy syntezy, podstawy miksu, narzędzia produkcyjne, aranżacja domowego studia czy łączenie technologi analogowej z cyfrową.
Będzie to pigułka rozruchowa zawierająca nie jedno uniwersalne rozwiązanie, a szereg drobnych wskazówek, patentów, i technik produkcyjnych.
Rekrutacja na warsztaty odbywa się na podstawie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod tym linkiem: http://tinyurl.com/w4-restart
Termin: 8–9.10.2016 r.
Prowadzenie: Kuba Sojka i Radosław Sirko
Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów (s. 211, II p.),
Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Zapraszamy!
Centrala Eksperymentów Dźwiękowych / Experimental Sound Exchange
Od 15 do 21 sierpnia 2016 zapraszamy do Centrali Eksperymentów Dźwiękowych.
kamienica Rynek 25, Wrocław
AARPS (Katowice)
Arszyn gra De Maria (Gdańsk)
Bellows (Mediolan, IT)
Piotr Ceglarek (Katowice)
Czarny Latawiec (Wrocław)
Ronnie Deelen (Londyn/Katowice)
DJ JD (Katowice)
duy gebord (Warszawa)
EERT (Katowice)
Emiter (Gdańsk)
K. (Łódź)
Bartosz Kruczyński + Botanica (Lublin/Chełm Lubelski/Warszawa)
Wojciech Kucharczyk (Skoczów)
Giuseppe Ielasi (Mediolan, IT)
Gerard Lebik (Wrocław)
Max Loderbauer (Berlin, DE)
Piołun (Lublin)
Nicola Ratti (Mediolan, IT)
RNA2 (Łódź)
Jacek Sienkiewicz (Warszawa)
KSAF 2016 MUZYKA: Popołudniowy plener dźwiękowy #3 Burnt Friedman + C&D, Duy Gebord, High Fall
Biuro Dźwięku Soundsystem ponownie wyrusza w miasto, aby otworzyć 6. edycję Katowice Street Art Festival. Park Bogucki w niedzielne popołudnie wypełni fuzja techno, dub, jazz i world music za sprawą dwugodzinnego, wielokanałowego koncertu niekwestionowanej legendy elektroniki – BURNTA FRIEDMANA, który dosłownie „zagra” na amplifikowanej muszli koncertowej! Towarzyszyć mu będą dwa live sety eksperymentalnej elektroniki, które zaprezentują pochodzący ze Śląska DUY GEBORD i HIGH FALL oraz kwadrofoniczna improwizacja przygotowana przez duet kuratorów Biuro Dźwięku Katowice – CEGLAREK & DYBAŁA.
TT:
14:00 Ceglarek & Dybała
15:00 Burnt Friedman
17:00 Duy Gebord
18:00 High Fall
WSTĘP WOLNY!
BURNT FRIEDMAN
jest od lat jednym z najbardziej docenianych niemieckich twórców elektroniki z prawie czterdziestoletnim doświadczeniem. Urodził się w 1965 w Coburgu, od 2009 mieszka w Berlinie. Muzyką zaczął intensywnie zajmować się pod koniec lat 80-tych będąc jeszcze studentem sztuk pięknych w Kassel. W 1979, gdy rozpoczął studia podyplomowe na Akademii Sztuki Mediów w Kolonii regularnie publikował już własne produkcje. Rozpoznanie na Kolońskiej scenie muzyki elektronicznej zawdzięcza głównie swoim pierwszym występom na żywo.
W latach 90-tych Burnt rozwijał się tworząc uznane projekty i kolaboracje z Jaki Liebezeit, Hayden Chisholm, Root70, Atom™ – jako połowa duetu Flanger, Tim Motzer, Steve Jansen and David Sylvian (jako Nine Horses). W 2000 roku powołał do życia własną wytwórnię Nonplace, która w katalogu posiada aktualnie 42 wydawnictwa. Tworząc w tym czasie solo jako Burnt Friedman zwalczał uprzedzenia dotyczące autentyczności muzyki zaprogramowanej komputerowo.
Jego koncertowo-studyjna współpraca z Jaki Lebezeitem (byłym perkusistą legendarnej grupy CAN) licząca już prawie 15 lat, doprowadziła do wypracowania pionierskiej formy muzyki elektro-akustycznej. Warsztat i wypracowany, uniwersalny język muzyczny pozwolił im świadomie zdystansować się od tradycji muzyki zachodnioeuropejskiej i anglo-amerykańskiej.
www.burntfriedman.com
Duet Burnt Friedman & Jaki Lebezeit odwiedził już Katowice dwukrotnie.
W 2004 roku (JazzClub Hiponza) w formacji: Burnt Friedman & Nu Dub Players, featuring Jaki Liebezeit
oraz w 2013 roku w ramach Katowice JazzArt Festival. Natomiast Flanger zagrał w Katowickiej Hipnozie we wrześniu 2005.
DUY GEBORD
to jednoosobowy projekt muzyczny z pogranicza eksperymentalnej elektroniki, idm, techno, industrial, noise, acid, ambient, minimal, glitch. eksplorujący analogowe i cyfrowe techniki kompozytorskie, podczas koncertów ewokujący dźwięki gęste i rytmiczne. projekt skupia się na aspekcie narracyjnym elektronicznej muzyki instrumentalnej. Występował m.in. na Brutażu, Canti Illuminati, Cocarcie, Sonic Phenomena, Strefie Monotype oraz na Festiwalu Unsound. Do tej pory wydał: Mangrove (wounded knife, 2014), Kelp (pawlacz perski, 2014), Kildew (bdta, 2014) i Qualm (audile snow, 2015). Współprowadzi mini label Audile Snow.
www.duygebord.bandcamp.com
www.audilesnow.bandcamp.com
HIGH FALL
to projekt autorstwa Wawrzyńca Wróblewskiego, artysty wizualnego, absolwenta Warszawskiej ASP, producenta muzycznego i od niedawna założyciela mikro labelu Sinesia promującego niezależna muzykę elektroniczną ze Śląska. Zadebiutował w zeszłym roku albumem „^” pod szyldem wytwórni Audile Snow, a w tym roku wydałj uż drugi mini album „default landscapes” w Sinesii. Od tego czasu regularnie koncertuje i organizuje eventy w regionie. Jego twórczość to głównie melodyjne surowe tła oraz minimalistyczne krajobrazy w większości inspirowane muzyką filmową. Z pozoru ambientowe i niekiedy improwizowane utwory często przeradzają się w bardzo rytmiczne i wyraziste kompozycje osylujące wokół stylistyki techno i trance.
www.soundcloud.com/high_fall
CEGLAREK & DYBAŁA
czyli Piotr Ceglarek i Jan Dybała. Śląscy twórcy multimedialni, absolwenci Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Łączy ich zamiłowanie do eksperymentów w dziedzinie syntezy dźwięku i obrazu. Od 2007 roku wraz z Ronnie Deelenem współtworzyli m.in. audiowizualne 8-bitowe trio RGBoy oraz retro-syntezatorowy projekt Teleport Katowice. Na początku 2014 roku wraz z ZuzannąWaltoś w ramach dzialności Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów powołali do życia projekt Biuro Dźwięku Katowice – integrujący lokalnych twórców muzyki elektronicznej w ramach otwartych sesji, warsztatów i koncertów. Duet Ceglarek & Dybała generuje na żywo otwarte kompozycje na syntezatorach modularnych z pogranicza eksperymentalnej elektroniki, techno i dub’u.
www.soundcloud.com/ceglarek_dybala
Biuro Dźwięku Soundsystem
to mobilna jednostka nagłośnieniowa zaprojektowana na potrzeby kameralnych koncertów i kwadrofonicznych eksperymentów dźwiękowych. W ramach Soundsystemu, lokalni artyści oraz goście specjalni koncertują w niecodziennych i zapomnianych zakątkach Katowic, zapraszając słuchaczy do eksploracji miasta. Pierwszym reaktywowanym obiektem 16 maja 2015 r. był a muszla koncertowa w Parku Boguckim, gdzie m.in. zagrał m.in.ROBERT LIPPOK (współzałożyciel legendarnego zespołu To Rococo Rot.
Wydarzenie przygotowane przez Biuro Dźwięku Katowice.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Katowice Miasto Ogrodów