Wykłady BDK: Radek Sirko – Pozaaudialne peryferia dźwięku
Zapraszamy na cykl wykładów z dr Radkiem Sirko, który będzie oscylował wokół pracy doktorskiej „Pozaaudialne manifestacje i epifenomeny dźwięku. Intermedialność i multisensoryczność sygnałów audio”.
W trakcie spotkań, które odbędą się Kinie R50 ASP Katowice (Raciborska 50), Radek opowie o swojej twórczości, poszukiwaniach i obszarach badawczych, na które składają się między innymi eksperymenty na styku muzyki i sztuk wizualno-przestrzennych, dźwiękowy konceptualizm, akustyczna mediologia, sound art oraz technologie audialne.
Celem wykładów jest odejście od prymatu ucha, jako domyślnego medium w interpretacji dźwiękowych fenomenów oraz zwrócenie uwagi na plastyczność fal akustycznych.
Podczas pierwszego spotkania zastanowimy się nad dźwiękiem jako zjawiskiem fizycznym; przybliżymy sobie jego naturę i postaramy się odpowiedzieć na pytania czym jest (a czym nie jest) dźwięk, jakie są jego możliwości, parametry i funkcje. Prześledzimy również pierwsze kroki muzyki zachodniego kręgu kulturowego przez pryzmat jej funkcjonalności. Postaramy się zrekonstruować doświadczenie audialne w perspektywie klasycznych modeli z obszaru badań komunikologicznych oraz – wychodząc od filozofii, a kończąc na fizjologii – zrekonstruujemy proces słuchania.
Radek Sirko – artysta dźwiękowy, producent i realizator, kulturoznawca, wykładowca akademicki. Od 2011 roku regularnie wydaje albumy z eksperymentalną muzyką elektroniczną, głównie pod pseudonimem Duy Gebord. Jego utwory można znaleźć na wielu krajowych i zagranicznych kompilacjach; występował na żywo m.in. na festiwalach Tauron Nowa Muzyka, Unsound czy Cocart oraz na licznych wydarzeniach cyklicznych, takich jak Brutaż czy Fala Dźwięku. Od 2015 współprowadzi label Audile Snow, w którym wydaje młodą polską elektronikę na kartach microSD. Autor filmu Pogłos/Reverberation (2015), członek kolektywu muzyczno-aktywistycznego DESTITUTE, wielokrotnie współpracował z magazynem Glissando, kolektywem Oramics i domem mody i sztuki BAZAR. Doktor intermediów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, autor audycji muzycznej Run Out Of Music, archiwizuje śląską architekturę socmodernistyczną i sztukę w przestrzeni publicznej na profilach @katosmos i @tychy_budowlanych. Lubi stare polskie przygodówki.
Marcin Dymiter „Notatki z terenu” – spotkanie autorskie + Soundscape set
Zapraszamy na spotkanie autorskie z Marcinem Dymiterem poświęcone zbiorowi miniesejów pt. „Notatki z terenu” dedykowanych wielopoziomowemu postrzeganiu przestrzeni poprzez dźwięk (g.16:00).
Po spotkaniu, o godz. 20:00 zapraszamy na Soundscape set w wykonaniu Marcina.
Wstęp wolny
Gdzie: BWA Katowice
https://fb.me/e/1qGQnfmJ2
Soundscape set jest dźwiękowym „czytaniem” miasta, jego architektury, polemiką z ideą rozrywkowych live setów granych w przestrzeni publicznej. Odnosząc się do kulturowego idiomu dj’a oraz sound systemu, soundscape set przywołuje kategorię dźwięków „nieobecnych” lub takich, które nie przystają do rozrywkowej konwencji. Każdy soundscape set jest unikatowy, specjalnie przygotowany i merytorycznie powiązany z otoczeniem, architekturą i daną sytuacją. Miasto nie pozostawia „wolnemu” dźwiękowi zbyt wiele przestrzeni.”
Nasze miasta utraciły niestety jakiekolwiek echo. Szerokie, otwarte przestrzenie współczesnych ulic nie odbijają dźwięku, we wnętrzach współczesnych budynków dźwięki są zaś pochłaniane i poddawane cenzurze. Zaprogramowane nagrania z muzyką w centrach handlowych i przestrzeniach publicznych wykluczają możliwość akustycznego uchwycenia skali przestrzeni. Nasze uszy zostały oślepione.” – Juhani Pallasmaa.
Marcin Dymiter porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu Field Notes, map dźwiękowych i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: emiter, niski szum, ZEMITER, MAPA oraz innych, efemerycznych formacjach.
Niezależny kurator związany z festiwalami: Control Room (Gdańsk), Wydźwięki/Resonances (Galeria El, Elbląg), mikro_makro (Słupsk, Flensburg). Jest pomysłodawcą i kuratorem – wspólnie z Marcinem Barskim – projektu „Polish Soundscapes”, pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recordingu, oraz współtwórcą Instytutu Pejzażu Dźwiękowego.
Współpracuje z artystą wizualnym Ludomirem Franczakiem – wcześniej w projekcie emiter_franczak audio video performance, a ostatnio w ramach działań teatralnych i performatywnych („Erft”, „Odzyskane”, „Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej”, „Atlas of Sounds”), odpowiada za muzykę i opracowanie dźwiękowe.
Współpracował także z Joanną Rajkowską, Elżbietą Jabłońską, Anną Baumgart, Anną Witkowską, Risą Takitą, Magdaleną Franczak, Karoliną Głusiec.Producent muzyczny. Słuchacz i uczestnik warsztatów muzycznych i warsztatów improwizacji w kraju i za granicą, między innymi prowadzonych przez Le Quan Ninha, Andrew Sharpleya, Johna Butchera, Robina Minarda i Wolfganga Fuchsa. Stypendysta Uniwersytetu Sztuki w Berlinie, finalista konkursu Netmage International Multimedia Festival w Bolonii. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011), Fundacji Wyszehradzkiej (2012). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.
Mikrorezydencja BDK #16: BIØS
Po dłuuuugiej pandemicznej przerwie wznawiamy nasz program Mikrorezydencji. Pierwszym gościem tegorocznej edycji będzie Jakub Mokrzysiak aka Biøs, którego działalność muzyczna od ponad dekady skutecznie uzbraja krajowe i zagraniczne balangi. Tym razem jednak osławiony Biøs zmierzy się z naszym 16-sto kanałowym DIYambisonicznym systemem dźwięku, który prototypujemy podczas rezydencji w katowickim BWA. Rezydent zapowiada oscylowanie gdzieś pomiędzy wypoczynkiem a pracą – trzymamy go za słowo! W ostateczności, może jednak być tak, że nie ustoją Państwo w miejscu. Adapt or dance! Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale przed wejściem, postawimy skrzynkę skarbonkę, z której wszystkie środki przelejemy do zaufanych organizacji wspierających elektroniczne, ukraińskie podziemie.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Biøs to DJ, producent i realizator dźwięku z ponad 10-letnim stażem, którego brzmienie oscyluje wokół electro w klasycznych i nowoczesnych odmianach. Jest aktywnie zaangażowany w rozwój sceny na południu kraju: prowadzi katowickie studio nagraniowe Azymut i wytwórnię Skan, był rezydentem krakowskiego klubu Szpitalna 1. Pierwsze kroki wydawnicze stawiał eksplorując techniczne brzmienia w zawieszonym już projekcie Urloop, z którym w 2015 roku wydał EPkę „Abyss” w oficynie ARTS. W tym samym czasie zaczął zbierać doświadczenie jako promotor. Współorganizował wydarzenia takich ekip jak Dype czy In Unity. Obecnie Biøs skupia się na nadchodzącym debiucie wydawniczym, którego premiera planowana jest na wiosnę 2022 roku. Przedsmak jego brzmienia w formie kawałka „Spectral Substance”, można znaleźć na składance kasetowego labelu K-Hole Trax. Dzięki połączeniu wiedzy i pasji, a także dążenia do brzmieniowej perfekcji współzałożył w Katowicach studio Azymut, które może pochwalić się już realizacjami dla m.in. Bass Astral i Igo. Regularnie występuje w miejscach ważnych dla polskiej muzyki elektronicznej, grał na Unsoundzie, Up to Date, Upperze, Audioriver i w większości liczących się klubów.
BDK w BWA Katowice
Działalność BDK została tymczasowo przeniesiona do Galerii BWA w Katowicach i tam przez najbliższy miesiąc funkcjonuje jako element ekspozycji wystawy Niezidentyfikowany teren. W tej otwartej i interaktywnej formie zaprezentujemy m.in: proces pracy biøs (21-24.03) w trakcie Mikrorezydencja BDK #16 BIØS wraz z koncertem podsumowania (27.03); spotkanie autorskie wokół zbioru miniesejów Marcina Dymitera, pt „Notatki z terenu” (7.04. g.16:00) + Soundscape set (7.04 godz. 20) oraz wielokanałowe eksperymenty kuratorów BDK w wybrane piątki i weekendy.
Do zobaczenia!
Koncert: BBSG
21.01.2022 o godz. 19 zapraszamy Was gorąco do BDK na prezentację gdańskiego duetu BBSG.
Bartosz Borzeszkowski i Sylwester Galuschka poruszają się w obszarach muzyki improwizowanej, od ambientu po drony i eksperymentalne noisy. Ich występy to zawsze niepowtarzalne kompozycje oparte o analogowe instrumenty.
Uwaga! Wstęp płatny 10 zł
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Zakup biletów: przed koncertem w kasie KMO lub on-line miasto-ogrodow.interticket.pl/program/bbsg-live-7069
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Spotykamy się w KMO, II p, sala 204 (Biuro Dźwięku), Katowice – Plac Sejmu Śląskiego 2
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Obowiązują aktualne obostrzenia epidemiologiczne.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Uczestników wydarzenia prosimy o noszenie maseczek w trakcie, po i przed koncertem.
Biuro w Barze – otwarcie sezonu
Biuro w Barze to cykliczne rezydencje artystów związanych z projektem Biurem Dźwięku Katowice w JAZBAR Muchowiec.
W każdy czwartek i piątek do końca sezonu plenerowego: ambient, elektronika, muzyka świata 2.0, improwizacje i eksperymenty z dźwiękiem wielokanałowym.
Premiera Biuroᵀⱽ
Biuro Dźwięku Katowice przedstawia – Biuroᵀⱽ – pakiet inscenizowanych koncertów zarejestrowanych w tymczasowym, eksperymentalnym studiu telewizyjnym w Katowicach. Dokumentuje on ważne zjawiska na polskiej scenie eksperymentalnej w dobie pandemii COVID-19. Poniższy koncert zerejstrowano 27 wrześńia 2020 roku.
Artyści Biuroᵀⱽ:
Botanica
DMKHV – Szymon Szewczyk
Mila Nowacka
Izabela Dłużyk
Paweł Kreis
Ksawery Kirklewski
Bouchons d’Oreilles – Łukasz Kacperczyk, Mateusz Wysocki
Radiation 30376 – Artur Oleś, Karolina Oleś
Mgla7 – Milan Ciszewski
Aleksandra Słyż
Maks Posio
MTV: Modulartelevision
Scenariusz i reżyseria:
Piotr Ceglarek
Jan Dybała Jr.
Operator:
Mariusz Rychłowski
Dokumentacja fotograficzna:
Michał Jędrzejowski
Montaż i postprodukcja:
Piotr Ceglarek
Jan Dybała Jr.
Kierownictwo produkcji:
Zuzanna Waltoś
Realizacja planu:
Piotr Ceglarek
Jan Dybała Jr.
Zuzanna Waltoś
Mateusz (Matik) Sornat
Paweł Kopaczewski
Oprawa graficzna:
Anna Kopaczewska
Montaż dźwięku i mastering:
Piotr Figiel (Piotr Figiel Mastering)
Scenografia i oświetlenie:
Piotr Ceglarek
Jan Dybała Jr.
Współpraca scenograficzna:
Krzysztof Głowacz
Jerzy Guryn
Adrian Bula
Karol Czajka
Podziękowania:
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Target Sound
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki
Falp Events
Grzegorz (Paskud) Pancherz
Strefa Centralna
Jazz Club Hipnoza
Biuro Dźwięku Soundsystem – TNMKonline
Zapraszamy na ambientowy relaks na Scenie Muzeum Śląskiego, której jesteśmy współorganizatorami w ramach www.tnmk.online
Przed biurowym soundsystemem zagrają:
14:00–15:30
Botanica live
15:30–17:30
Aheloy! (djset)
17:30–19:00
Vladimir Ivkovic
———————————————
WSTĘP WOLNY
Otwieramy o godzinie 13:00
Ilość miejsc ograniczona do 150 osób. Obowiązuje kolejność wejścia.Prosimy o zabranie własnych akcesoriów wypoczynkowych.
Mikrorezydencja BDK #16: Paweł Kulczyński / Wilhelm Bras
Zapraszamy na koncert podsumowania szesnastej Mikrorezydencji BDK!
Pierwszy gościem w 2020 będzie
Paweł Kulczyński / Wilhelm Bras
Wilhelm Bras, czyli muzyk, eksperymentator i artysta dźwiękowy Paweł Kulczyńskii, miłośnik brzmień ekstremalnych, autor koncertów plenerowych, instalacji dźwiękowych oraz zapalony budowniczy instrumentów. Tworzy elektroniczną muzykę awangardową na przecięciu gatunków, o trudnym do zidentyfikowania idiomie, flirtując z niszową kulturąklubową, noisem i ckliwymi melodiami.
Rytmiczne struktury wplata chaos, pejzaże generatywne i skrzące, analogowe wizgi, balansując przy tym chwytliwymi riffami i słodkimi arpeggiami. Koncerty Wilhelma Brasa cechuje wysoki stopień improwizacji, w których tematy z płyt służą tylko jako zalążki formy, a ostateczny efekt wynika z okoliczności danego wykonania. Może to być berlińska piwnica w szybkich tempach, bądź niemal kameralne wycieczki elektroakustyczne – i wszystko, co pomiędzy. W ciągu ostatnich pięciu lat zagrał ponad 100 koncertów na 3 kontynentach, na międzynarodowych festiwalach i w małych klubach. Wydał kilka albumów ciepło przyjętych przez krytykę i publiczność, w 2018 wyszła płyta winylowa „Living Truthfully Under Imaginary Circumstances” inaugurująca wydawnictwo muzyczne artysty – „Attitudes”. W 2020 ukaże się kolejny album. Występuje też pod mianem Lautbild, operując lżejszą materią dźwiękową.
wilhelmbras.com
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Koncert podsumowania odbędzie się w piątek 13 marca 2019 r. o godz. 20:00 w Studio BDK (sala nr 204)
na II p. Katowice Miasto Ogrodów.
Wstęp wolny!
Z – A – P – R – A – S – Z – A – M – Y !
Mikrorezydencje artystyczne Biura Dźwięku Katowice to zainicjowany w 2016 roku cykl pięciodniowych wizyt studyjnych, podczas których zaproszony artysta przygotowuje specjalny koncert/słuchowisko w kwadrofonicznym systemie nagłośnieniowym. Dotychczas odwiedzili nas: Robert Skrzyński (Micromelancolié), Mirt, Lubomir Grzelak (Lutto Lento), Mikołaj i Piotr Tkacz, Emiter, Mateusz Wysocki (Fischerle), Jacek Sienkiewicz, Patryk Daszkiewicz (DMNSZ), Nicola Ratti, Miasto Masa Maszyna (Kolarczyk, Baran, Oleś), Grupa Etyka Kurpina, Krzysztof Freeze Ostrowski, FOQL + Edka Jarząb oraz Gerard Lebik, Beniovska.
Mikrorezydencja BDK – Nabór
Uwaga uwaga!
Biuro Dźwięku Katowice ogłasza NABÓR na trzy edycje Mikrorezydencji
(marzec, kwiecień, maj).
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z treścią formularza zgłoszeniowego:
>>> https://tinyurl.com/mikronabor
Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego.